Bulgur 1000g
Bulgur 1000g

Bulgur 1000g

Fiyat : ₺17,00(KDV Dahil)

    

Geleneksel ev yapımı yöntemiyle Besni’de üretilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

 

BULGUR

Anadolu’nun en kadim yiyeceklerinden biri olan bulgur, buğdayın kaynatılıp kurutulduktan sonra kırılmasıyla elde edilen yarı hazır bir gıdadır. Sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzlerle ifade edilen çeşitte yemeği yapılmaktadır. Ama özellikle bulgur pilavının adı, bu topraklarda yemekle eşanlamlıdır. İkisini de aş olarak isimlendiren Anadolu insanı için bu benzerlik ne öylesinedir ne de tesadüfi.

Buğdayın anavatanıdır Anadolu. İlk kez Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Karacadağ yakınlarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Buğday ekimiyle birlikte insan toplulukları, Anadolu’dan başlayarak, avcılık ve toplayıcılıktan yerleşik düzene geçmiş, güçlenip çoğalarak büyük uygarlıklar kurabilmiştir. İnsanlık için buğday, uygarlığa geçiş sürecinin ilk tohumu ve daima en güçlü dayanağı olmuştur.

Varoluş üstündeki belirleyici etkisi nedeniyle binlerce yıldır bu topraklarda bereketi sembolize eden buğdayın Anadolu insanı ile ilişkisi başka her yerden daha derin ve daha köklüdür. Bugün bile ekmek kutsallık mertebesinde bir nimettir ve yanlışlıkla yere düşse öpülüp öyle kaldırılır. Unuyla ekmeğimiz, bulguruyla yemeğimiz olan buğday varoluşumuzun ve dolayısıyla kültürümüzün, geleneğimizin temelindedir.

Çağlar boyu Anadolu sofralarının en temel besini olan bulgur, şehir mutfaklarında bir dönem pirincin gölgesinde kalsa da, sağlıklı beslenmeye ilginin arttığı günümüzde, besleyici özellikleriyle yeniden tahtını devralmıştır.

Bulgurumuz Besni’de özel bir değirmende geleneksel yöntemlerle, koruyucu ya da güzelleştirici herhangi bir katkı maddesine bulaşmadan üretilmiştir.

 

YAPILIŞI

Önce yıkanıp ardından büyük kazanlarda haşlanan buğday, bez örtülerin üstünde damlara serilerek 3-4 gün kurutulur. Ardından kısırlık ya da pilavlık ebatlarında değirmenlerde çekilerek afiyet ve şifa yolculuğuna çıkar.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR