Nane 100g
Nane 100g

Nane

Fiyat : ₺16,00(KDV Dahil)

    

Besni yöresinde yetiştirilen nanelerin güneşte kurutulmasıyla elde edilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

NANE

İnsanın içinde tazeleyici bir bahar rüzgarı estiren ferahlatıcı tadı ve kokusuyla mutfaklardan eksik etmediğimiz lezzetlerden biridir nane.

Tazesiyle kahvaltı tabaklarımızda, salatalarımızda, limonatamızda ve hatta içme suyumuzda bol bol faydalandığımız bu yenileyici aroma; kurusuyla da çorbalarımızın, yoğurtlu lezzetlerimizin, sebze yemeklerimizin, soslarımızın, cacıklarımızın vazgeçilmez baharatıdır.

Şekerini, likörünü, şurubunu, çayını yaptığımız nane, soğuk algınlığında tutturduğumuz ‘nane, limon kabuğu...’ şarkısını haklı çıkaracak pek çok yararlı bileşenle, yüzyıllardır insanların yararlandığı şifalı bir bitkidir de.

Yoğun aroması ve şifalı özellikleriyle, gıda ve ilaç sanayiinden kozmetiğe pek çok alanda kendine yer bulan nane, bu ülkede pul biberden sonra en çok tercih edilen baharattır.

Yayılmacı bir bitki olduğundan gübreye, ilaca ihtiyaç duymadan yeterince sulak her yerde yetişebilen nanenin, yaprakları toplanıp ayıklanarak gölgede kurutulmasıyla baharatı elde edilir.

Besni yöresinde nane yaprakları kurutulduktan sonra değil de, tıpkı misket kekik gibi, yemeğe katılırken ufalanır. Yaprak yaprak saklanan nanenin aroması böylece daha uzun süre ve daha yoğun bir şekilde saklanabilir.

Afiyet ve şifa dileklerimizle...

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR