Ev Yapımı Acı Biber Salçası 720g
Ev Yapımı Acı Biber Salçası 720g

Ev Yapımı Acı Biber Salçası 720g

Fiyat : ₺140,00(KDV Dahil)

    

 

Besni yöresi geleneksel ev yapımı acı biber salçası. Sadece kaya tuzu eklenerek, kaynatılmadan güneşte fermente edilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

BİBER SALÇASI, ACIII…

Antep yöresi, hemen hemen hepimizin zihninde güzel yemekleriyle birlikte kodlanmıştır. Gerçekten dünyada iyi yemekle böylesine iç içe geçmiş başka bir kültür var mıdır bilinmez ama bölge insanının o lezzetlere ulaşmak için işe, titiz bir malzeme seçimiyle başladığına yakinen şahidiz. Hangi tür yemekte, etin neresinin kullanılacağından tutun da hangi tür soğanın nasıl doğranacağına kadar… –çoğumuz için çok uçuk sonuçta

 

 

Acı biber salçası, bazı yemekler için yanına katılan domates salçasıyla birlikte bölgenin dillere destan lezzetlerinin temel notasıdır. Kendi başına bile, fabrikasyon ya da kaynatılarak yapılan salçalara göre –ki maalesef hepsi biraz turşumsudur– o kadar lezzetlidir ki, yufka ekmeğe biraz maydanoz ve yeşil soğanla ‘dürüm edilerek’ bir öğüne dönüşebilir. Bu nedenle yapım aşaması ne kadar zahmetli –ve acııı verici– olursa olsun, bölge insanı pek çok alanda modern toplumun gıda tedarik alışkanlıklarına uyum gösterse de, salçasını kendi yapmaktan vazgeçmemiştir.

Salça için, böyle uzun bir girizgâha ihtiyaç duyduk… Çünkü, yemeklerinin temel malzemesi olan acı biber salçasının önemini ve dolayısıyla üretimindeki özeni, size başka türlü ifade etmekte yetersiz kalırdık.

 

 

Gelelim yapımına...

Dalında olgunlaşmaya bırakılan yeşil biberler tamamen kızardığında toplanıp yıkanır ve çekirdekleri ayıklanır. Makinalarda çekilen biberler kaya tuzu ile karıştırılarak damlarda güneşlenmesi için yayvan tepsilere serilir. Gece çiğinden zarar görmemesi için akşamları evlere indirilip sabahları çıkarılarak iki hafta boyunca güneşte fermante edilir.

Kıvamını bulan salçalar, hava kalmayacak şekilde bastırılarak kavanozlara doldurulur. Bu şekilde saklanan salçalar, buzdolabına konulmasa bile, sadece havayla temas eden üst kısmında hafif bir koyulaşmayla bir yıl boyunca bozulmadan kalabilir. Buzdolabında ise ömrü sonsuz gibidir. Ne bir küflenme, ne bir lezzet kaybı...

Kadınlar bütün bir salça sezonu boyunca, bir gün birinde öbür gün ötekinde, imece usulü birbirlerine destek olarak, bu acılı süreci paylaşırlar. Acılı diyoruz çünkü eller açısından gerçekten acılıdır. Söz konusu biberlerin acısı, kat kat eldivenlere –ve çözüm için bir o kadar araştırmaya– rağmen ellere geçer ve bir süre boyunca da orada kalmakta ısrarcı olur. Sen misin salça seven… Ama ödül o kadar büyüktür ki, çekilen zahmet binlerce yıldır insanları durduramamıştır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR