Kırmızı Mercimek 1000g
Kırmızı Mercimek 1000g

Kırmızı Mercimek 1000g

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)
Ne yiyorsak oyuz

Geleneksel tarım yöntemleriyle Besni yöresinde yetiştirilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

 

MERCİMEK

Bu ülkede otuzlu kırklı yaşlarındaki herkes ‘Türkiye’nin gıda açısından kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olduğu’ bilgisiyle yetiştirilmiştir. Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin dünyanın tahıl ambarı olduğu bilgisiyle...

Ve geçmişin görkemli yerli malları günleri... Sadece bölgemizde yetiştirdiklerimizle okul sıralarını doldurup taşırdığımız, lezzet ve gurur dolu günler...

Şimdiyse marketlere gittiğimizde, mercimek Kanada, nohut Meksika, badem ABD menşeili. Düşünen her beyin için kabul etmesi zor bir gerçek. Böylesine verimli topraklarda böyle bir güne nasıl geldik?..

İşte mercimeğin hikayesi biraz böyle. Çorba denince aklımıza gelen... Her evde en az haftada bir pişirilen. Üşüttüğümüzde, grip olduğumuzda bol baharatlı sıcak bir kaseyle kendimize geldiğimiz mercimeğin. Salatasını, köftesini, pilavını yaptığımız. Kırmızısıyla en sevdiğimiz baklagilin.

Ana vatanı bu topraklar. Dünyanın en kaliteli mercimeklerinin yetiştiği yer bura. En lezzetlisinin, en besleyicisinin. Tencereye koyduğunuzda bir anda dağılanın. Ama marketlerde bizim yetiştirdiğimiz mercimeği göremezsiniz. Onlar Avrupa’ya ya da daha karlı satıldığı başka bi’ yere gitmiştir çoktan. Bizim için raflarda daha az besleyici olan Kanada ya da bilmem nerenin mercimekleri vardır. Bu yüzden ülkem insanı yerli mercimeği tanımaz bile. Ruj sürülmüş gibi kıpkırmızı parlamaz bizim mercimeklerimiz. Daha alçak gönüllüdür... daha mat. Ve sevdiği güneş gibi turuncu.

Şimdilik sınırlı miktarda ata tohumu mercimeğe ulaşabildik. Ama daha sonraki yıllar için ülkemizin her evinde yerli mercimek pişmesi hayalimiz.

Geleceğin niyetlerimiz kadar güzel olması ve niyetlerimizin de yaşadıkça güzelleşmesi umuduyla...

Afiyet ve şifa olsun.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR