Yabani Kekik
Yabani Kekik

Yabani Kekik

Fiyat : ₺25,00(KDV Dahil)

    

Besni dağlarından toplanan yabani kekiğin –Zahter– ayıklanıp kurutulmasıyla elde edilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

DAĞ KEKİĞİ (YABANİ KEKİK / ZAHTER)

Kendine has kokusu ve aromasıyla özellikle et yemeklerimizin lezzetine lezzet katan kekik, dünya mutfağında da yaygın olarak kullanılan baharatlardan biridir. Salamurasını yapıp kahvaltıda, yemeklerin yanında yediğimiz, zeytinimizi onsuz düşünemediğimiz, sadece zeytinyağıyla karıştırıp ekmeğimizi banacak kadar sevdiğimiz kekik bu toprakların en güzel aromalardan biridir.

Mevsiminde tazesiyle de sofralardan eksik etmediğimiz kekiğin anavatanı Akdeniz bölgesidir. Ege’den Doğu Anadolu’ya kadar pek çok alanda yabani olarak yetişen kekik, koyunlarımızın, keçilerimizin, ineklerimizin, arılarımızın da en sevdiği bitkilerden biridir.

Antik çağlardan beri antibakteriyel ve antiseptik özellikleri bilinen ve bu amaçlarla pek çok kültürde kullanılagelen kekik, uçucu yağlar, yararlı fenoller, mineraller ve flavonoidler bakımından oldukça zengindir. Yağı, suyu, çayı ve hatta balıyla, mucizevi faydalarından pek çok alanda yararlandığımız şifalı bir bitkidir kekik.

Aromasının en keskin ve yoğun olduğu türlerden biri dağ kekiği, zahter olarak da bilinen yabani kekiktir. Dağlardan toplandığı için tamamen ekolojik bir üründür. Toplandıktan sonra havadar bir yerde, gölgede kurutularak ayıklanır.

Afiyet ve şifa dileklerimizle...

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR