Nohut 1000g
Nohut 1000g

Nohut 1000g

Fiyat : ₺45,00(KDV Dahil)
Ne yiyorsak oyuz

Geleneksel tarım yöntemleriyle Besni yöresinde yetiştirilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

NOHUT

Uygarlık tarihine denk zamanlardan bu yana tarımı yapılan ender bitkilerden biridir nohut. Anavatanı, bereketli hilalin kuzey parçası, Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak gösterilen bitkilerden biri. Böyle bir tarihsel bağla bu toprakların nohutla ilişkisi neredeyse buğday kadar köklüdür. Bütün Anadolu’da, aş denilerek yemek kavramıyla eş tutulan pilavın içine giren ikinci malzemedir.

Leblebisinden yahnisine ülkemizin her karışında sevilerek tüketilen nohut, özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesi için, nohut dürümü, falafel, humus gibi pek çok lezzetin ötesinde, neredeyse her yemeğe bir avuç katılan, en temel besin maddelerinden biridir. Bizim için böylesine kıymetli ve bu topraklardan dünyaya yayılmış nohutu bugün; Etiyopya’dan, Meksika’dan, Rusya’dan almamız gerçeğiyse, anlaması ve başedilmesi güç bir mesele.

Sağlıklı beslenme bilinci geliştikçe, Anadolu’nun bu alçakgönüllü ve kadim lezzeti, besleyici özellikleriyle batı mutfağında da ön plana çıkmaya başladı. Özellikle 100 gramında aynı oranda yumurtadan daha fazla protein barındırmasıyla ve hamur işlerinde yumurta gibi kullanılabilen Aquafaba sayesinde (baklagilin pişirme suyu) vegan beslenmenin en temel gıdalarından biri haline geldi.

Şalgam suyu, turşu, sirke ve ekmek yapımı gibi alanlarda mayalandırma için de kullanılan nohut, belki ekmek yapabilmemizi sağlayan ilk mayayı bize hediye eden sihirdir. Besni’de atalık tohumdan ilaçsız olarak yetiştirilen nohutlarımızın afiyet ve sağlık getirmesi dileğiyle...

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR