Dut Kurusu
Dut Kurusu

Dut Kurusu

Fiyat : ₺31,00(KDV Dahil)

    

Adıyaman’ın Tut ilçesinde yetişen beyaz dutların, özenle toplanıp güneşte kurutulmasıyla elde edilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

DUT KURUSU

Herhangi bir zararlısı olmadığı için tarım ilacı kullanılmayan, özel bakıma ihtiyaç duymadan yeterince verimli olduğu için de gübreleme vb. yapılmayan dut, tamamen ekolojik nadir meyvelerimizden biridir. Geleceğin en önemli tedavi edici besinleri arasında gösterilen dutun bütün sağlıklı bileşenleri ve lezzetiyle saklanabilmesinin en güzel yolu kurutulmasıdır.

Tamamen geleneksel yöntemlerle güneşte kurutulan dutlar, adını duttan alan Adıyaman’ın Tut ilçesinde üretilmiştir.

Afiyet ve şifa dileklerimizle...

 

DUT

Yaprağıyla ipek olup insanlığı ışıltısının peşinde sürüklemiş; gövdesiyle saz olup dile gelmiş, bizimle birlikte söylemiş; atasözlerimize, deyimlerimize, türkülerimize girip kültürümüzün derinlerine kök salmış dut, bu topraklarda kutsallık atfedilen bir ağaçtır.

Kültürümüzle bağları öylesine derindir ki, sanki zamanın başlangıcından beri bizimledir. Bir evin temeli atılmadan, önce bahçesine dut dikilir. Dallarına bezler bağlanarak dilekler dilenir. Mezarlarımızın başına dikilerek, öldükten sonra bile, kurdu kuşu doyurmasıyla sevaba girilir.

Nereye gittiysek oraya götürdüğümüz dut ağacı, zor şartlarda yaşamayı başarabilen ender meyvelerdendir. Sulak alanları sevdiği halde karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bile yetişir. Hiçbir bakım istemeden, herhangi bir nazı niyazı olmadan, öylece, her yıl cömertçe meyve verir.

Kendisi ne kadar sağlam ve dayanıklı bir ağaçsa, meyvesi bir o kadar nazenindir. Ne saklanmaya ne taşınmaya gelir ne de gıda endüstrisine yüz verir. Yemek istiyorsanız, zamanında o ağacın dibine gitmelisiniz. Sizi köklerine/köklerinize çağırır.

Karası, beyazı, kırmızısı, urmusuyla yemelere doyulmayan bu narin meyveler, lezzetli oldukları kadar faydalıdır da. Küçücük tanelerinin içine sığdırdığı koruyucu ve iyileştirici özellikler o kadar fazladır ki, bilim çevrelerinde bir süper besin olarak tanımlanır.

Pek çok hastalığa iyi geldiği için kurutulup çayı yapılan yaprağıyla bile şifa dağıtan dut; pekmezinden kurusuna, pestilinden şurubuna, rakısından sirkesine hayatımızın her alanındadır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR