Sumak Ekşisi 250g
Sumak Ekşisi 250g
Sumak Ekşisi 250g

Sumak Ekşisi 250ml

Fiyat : ₺70,00(KDV Dahil)

    

Besni yöresi geleneksel ev yapımı sumak ekşisi. Sadece sumağın suyu. Kaynatılmadan güneşte fermente edilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

 

SUMAK EKŞİSİ

Geleneksel olarak salataların tatlandırılmasında limon yerine kullanılan sumak ekşisi, bölgede ekşi lezzetin yakıştığı kuru dolma, ekşili köfte, bamya, kısır gibi pek çok yemeğin de vazgeçilmez çeşnisidir.

Ekşiliği yemeklerle öyle iyi uyum sağlar, kullandığınız malzemelerle öyle bütünleşir ki, sanki haricen katılmamış da malzemenin kendi doğal tadıymış gibi algılanır. Sumak ekşisiyle pişirilen yemeklerin lezzetine varıldıktan sonra, limon kullanılan yemeklerin ekşisinin biraz çiğ bir his bıraktığını sizler de deneyimleyebilirsiniz.

Ekşiliği öyle yoğundur ki, insana şu kadarcık sıvının o kadar ekşilik barındırması inanılmaz gelir. Daha önce kullanmadıysanız, ilk ölçünüz bir çay kaşığının ucu olmalı mutlaka. Koca bir kase salatayı lezzetlendirmeye yeter de artar bile. Ve ekşiliği öyle keskindir ki, sakladığınız kavanozun kapağı metalse ona şimdiden başka bir formül düşünmenizi zorunlu kılar.

Özel bir tattır sumak ekşisi... Bu toprakların lezzetinden vazgeçemediği, eklendiği her yemeği özel kılacak bir tat...

Ve geleneksel yöntemlerle üretildiğinde, sağlık üzerindeki mucizevi etkileriyle gittikçe daha çok adından söz ettiren sumağın, doğal yapısı bozulmadan sofralarınıza gelmesinin en lezzetli yollarından biridir.

Afiyet ve şifa getirmesi dileklerimizle...

 

YAPILIŞI

Toplanan sumak salkımları, ayıklanıp hızlıca yıkandıktan sonra, ekşi özünün suya geçmesi için bir kabın içinde iki-üç saat suya yatırılır. Çıkan su temiz bir kaba süzülür ve sumaklar, ekşisinin iyice çıkması için ikinci kez –gerekiyorsa üçüncü kez– suya yatırılır. Biriken sumak suyu, içindeki tortuların dibe çökmesi için bir gece dinlenmeye bırakılır. Ertesi sabah yüzeyde biriken berrak kısmı dikkatlice alınarak dipteki tortulardan arındırılır. Her ihtimale karşı bir kez de tülbentlerden usul usul süzdürülür. Sonrasında yayvan tepsilere konulan sumak suyu damlarda güneşin şefkatli ellerine bırakılır. Dibinde yine tortu birikirse bir kez daha yavaş yavaş tülbentlerden süzülen sumak ekşisinin kıvamını bulması bir haftadan fazla sürebilir. Ardından cam kaplara konularak serin bir ortamda saklanır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR