Cevizli Sucuk 750g
Cevizli Sucuk 750g

Cevizli Sucuk

Fiyat : ₺44,00(KDV Dahil)

    

 

Besni yöresi geleneksel ev yapımı Cevizli Sucuk. Sadece üzümün şırası. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

 

:

CEVİZLİ SUCUK

Bu toprakların en lezzetli kış hazırlıklarından biridir cevizli sucuk. Misafire çıkarılan, çocukların ellerine verilen, akşam oturmalara lezzet katan, hediyelik götürülen bir lezzet. Pekmezin başka bir hali olarak düşünülebileceği için, bütün faydalı içeriğiyle soğuk kış aylarında insanın en güçlü müttefiklerinden biri.

İşyerleri, öğün araları, tatlı krizleri için güvenli bir atıştırmalık. Çocuklarınız için aburcubur yerine sağlıklı bir seçenek.

Cevizli sucuk alırken, tıpkı pestil gibi, yaygın olarak kullanılan glikoz şurubu nedeniyle şeffaf ve parlak olanlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Gerçek cevizli sucuk pekmez gibi yoğun ve mattır, içindeki cevizleri göremezsiniz. Ayrıca gerçek cevizli sucukları bir kez yediğinizde lezzeti damaklarınızdan uzun süre silinmediği için şekerli karışımları çok rahat ayırdedebileceksiniz.

Sitemizdeki cevizli sucuk tamamen geleneksel yöntemlerle organik sertifikalı üzümlerden üretilmiş olup, içinde çoğaltıcı, koruyucu, güzelleştirici herhangi bir katkı yoktur. Sadece üzüm şırası, nişasta ve un.

 

YAPILIŞI

Bağbozumuyla birlikte toplanan üzümler, yıkanıp saplarından ayıklanır. Bez çuvallara doldurulan üzümlerin üstüne temizlenmiş ve elenmiş pekmez toprağı serpilir. Taş havuzlarda, temiz çizmeler giyilerek ayakla ezilen üzümlerin şırası çıkarılır. Elde edilen şıra, pekmez yapımına özgü büyük bakır kazanlarla odun ateşinin üzerinde kaynamaya bırakılır. Üzerinde biriken kef alınarak bir iki taşım kaynatılan şıra, ateşin üzerinden indirilerek, içindeki meyve parçacıklarının ve tortuların dibe çökmesi için dinlenmeye bırakılır.

Şıra 4-5 saat dinlendikten sonra, üzerinde kalan berrak kısmı başka bir kazana aktarılır. Dibinde kalan tortulu kısmı ise dibine kızılcık otu serilen bir çuvala doldurularak süzülmeye bırakılır. Tortulardan arındırılan şıra, yeniden odun ateşinin üzerine alınarak biraz kıvamlanana kadar kaynatılır.

Bu aşamada bir miktar şıra bir kaba ayrılarak ılıtılır ve içine şıraya göre, ama pestile göre biraz daha fazla oranda nişasta ve un eklenerek bulamaç haline getirilir. Hazırlanan bulamaç kaynamakta olan şıranın üzerine yavaş yavaş karıştırılarak ilave edilir. Karıştırma işi, uzun saplı kürek benzeri bir alet olan ve bu iş için kullanılan labıtlarla yapılır. Şıra hiç ara vermeden karıştırılarak 15-20 dakika kaynadıktan sonra, daha önce, aralıklıklar bırakılarak yaş cevizlerin geçirildiği ipler bu şıraya daldırılır. 1-2 dakika şıranın içinde bekletilen cevizlerin etrafını şıra kaplamaya başlar. Akabilecek şıra için altına tepsi konularak bir dala asılan ipler, üstündeki şirenin katılaşması için dinlenmeye bırakılır. Bu süreçte şıranın karıştırılması hiç bırakılmaz. Yaklaşık 20 dakika aralıklarla şıraya iki kez daha daldırılan ipler güneşe asılır. 4-5 gün güneşte kuruyan cevizli sucuklar artık hazırdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR