Sumak 250g
Sumak 250g

Sumak 250g

Fiyat : ₺50,00(KDV Dahil)

    

Besni’nin dağlarından toplanan yabani sumak meyvelerinin çekilip güneşte kurutulmasıyla elde edilmiştir. Koruyucu ve benzeri hiçbir katkı maddesi yoktur.

:

SUMAK

Ülkemizin sıcak iklim kuşağında yabani olarak yetişen, çalı görünümlü sumak ağacının salkım şeklindeki meyvelerinden elde edilen, ekşi lezzetli bir baharattır. Limonun kullanımının yaygınlaştığı son zamanlara kadar, Ortadoğu ve Akdeniz mutfağında, salatalara ve yemeklere ekşilik katmak için kullanılmıştır. Limona göre daha doygun, daha narin bir ekşiliği olan sumak, et yemeklerimizin, dolmalarımızın, soğan salatamızın vazgeçilmez baharatıdır.

Acı ve tatlı kadar ekşinin de zirvelerde sevildiği Güneydoğu Anadolu mutfağında pek çok yemeğin özel çeşnisi olan sumak, lezzetinin yanı sıra, faydaları da saymakla bitirilemeyen oldukça değerli bir bitkidir. Zengin vitamin, mineral içeriği ve sağlık için kıymetli pek çok bileşeniyle bugün bir süper gıda olarak tanımlanan sumak, çok eski zamanlardan beri pek çok kültürde de şifalı bitki olarak kullanılmıştır.

Tarım arazileri ve yerleşim yerlerinin dışında yabani olarak yetişen Sumak, tamamen ekolojik bir üründür. Sonbahara doğru toplanan meyvelerinin ufalanarak güneşte kurutulmasıyla elde edilen sumak baharatı da çevresel etkiler dışında tamamen organiktir.

Doğasından gelen antimikrobiyal etkileri sayesinde tuza bile ihtiyaç duymadan uzun süre tazeliğini korur.

Serin ve kuru bir ortamda saklayınız.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR